KURU TEMİZLEME

Kuru Temizleme Nedir ?

Kuru temizleme, ismine rağmen kuru olarak yapılan bir işlem değildir. Yapılan temizleme işleminin kuru olarak tanımlanması işlem sırasında kullanılan sıvıların neredeyse hiç su içermemesinden kaynaklanır.

 

Kuru Temizleme Yaptırmanın Avantajları

(2 votes, average 5.00 out of 5)

Kuru temizleme yaptırmanın avantajlarından biri; kuru temizleme işleminin, katı ve sıvı yağları suyun yapamayacağı şekilde çözdürme yeteneğidir.

Yün ve ipek gibi doğal elyaflar kuru temizleme ile güzel temizlenirler, ayrıca suyla yıkamada olduğu gibi çekmez, deforme olmaz ve renkleri solmaz.

Polyester gibi sentetik elyaflar da kuru temizleme işleminde iyi sonuç verirler; yıkama sonrasında yağlı lekeler çıkmazken, kuru temizleme; giysileri çekmeye, renk kaybına, doku veya apre değişikliğine uğratmaksızın "ilk gün ki" durumuna getirmeye yardımcı olur.

Astarlı giysi ve tekstillerin elde ve makinada yıkanması risklidir, yapıları deforme olabilir.

 

KURU TEMİZLEME

(1 vote, average 1.00 out of 5)

KURU TEMİZLEMENİN ARKASINDAKİ GİZEMLER

Kuru temizleme öncelikle küçük leke ve kirleri gidermek amacı ile yapılan ön temizleme işlemi ile başlar. Tamamen lekenin özelliğine ve kumaşın yapısına uygun temizleyici maddeler kullanılır. Sonraki aşamada giysi, suyun asla gerçekleştiremeyeceği şekilde çözünürlüğü yüksek kimyasallarla yıkanır. Bu kimyasalların çözünürlüğü oldukça yüksek olduğu için giysideki kir ve lekeleri yok ederken yüksek uçuculukları nedeni ile kumaşa ve giysinin yapısına zarar vermeden kaybolurlar. Yün, ipek, keten gibi tamamen doğal liflerden oluşmuş giysiler su ile yıkandığında küçülüp renkleri solarken kuru temizlemede orijinal hallerini korurlar. Kuru temizleme ile kıyafetleriniz sanki yeniymiş gibi kalır.

 


Ziyaret